Γουλβς-Σαουθάμπτον 1-0: Πρώτη νίκη για τη Γουλβς (hls)

Η Γουλβς πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ, επικρατώντας της Σαουθάμπτον με 1-0 και σκόρερ το Ντάνιελ Ποντένσε που συμπλήρωσε 50 συμμετοχές με τη φανέλα της

Μετά από δύο ισοπαλίες στα πρώτα δύο εντός έδρας ματς η Γουλβς κατάφερε να αξιοποιήσει την έδρα της και να πετύχει την πρώτη της φετινή νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ. Παράλληλα ήταν η πρώτη μετά από 155 ημέρες και 12 ματς, δεδομένα που είχαν αρχίσει να δημιουργούν συνθήκες πίεσης στον Μπρούνο Λάγκε.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Βασικό ρόλο στην ανάπτυξη των γηπεδούχων, που είχαν επτά Πορτογάλους στο αρχικό τους σχήμα, διαδραμάτισαν οι κόντρα επιθέσεις. Από μια τέτοια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ποντένσε σημείωσε το τέρμα που έκρινε το ματς. Η Σαουθάμπτον είχε δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο με κεφαλιά του Τσε Άνταμς.