Premier League: Ανατροπή με Ντίαζ η Λίβερπουλ, στο φινάλε “γέλασε” η Τσέλσι (hls)

Η Λίβερπουλ επικράτησε 3-1 της Νόριτς στο "Άνφιλντ". H Άρσεναλ κέρδισε την Μπρέντφορντ με 2-0, με την… ψυχή στο στόμα η Τσέλσι έφυγε νικήτρια από το Selhurst Park, κερδίζοντας 1-0 την Κρίσταλ Πάλας.

Mε τον νεοαποκτηθέντα Λουίζ Ντίαζ να ανοίγει… λογαριασμό στα αγγλικά γήπεδα και αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ επικράτησε 3-1 της Νόριτς στο “Άνφιλντ”. H Άρσεναλ κέρδισε στη “μάχη” των Λονδρέζων την Μπρέντφορντ με 2-0, με την… ψυχή στο στόμα η Τσέλσι έφυγε νικήτρια από το Selhurst Park, κερδίζοντας 1-0 την Κρίσταλ Πάλας.

Όσα έγιναν στην 26η αγωνιστική της Premier League:

Λίβερπουλ – Νόριτς 3-1

Αν και η Νόριτς (στον πάγκο ο Γιαννούλης, εκτός αποστολής ο Τζόλης) προηγήθηκε με τον Ρασίκα στο 48ο λεπτό, η Λίβερπουλ βρήκε τον τρόπο για να ανατρέψει την κατάσταση και να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς. Οι “κόκκινοι” ισοφάρισαν στο 64ο λεπτό με τον Μανέ μετά από ασίστ του βασικού Τσιμίκα, έκαναν το 2-1 με τον Σαλάχ στο 67′ και διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 με το πρώτο τέρμα του Ντίαζ στην Premier League.

Κρίσταλ Πάλας – Τσέλσι 0-1

Οι “μπλε” τα βρήκαν… σκούρα στο Selhurst Park, ωστόσο “απέδρασαν” από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας με το “τρίποντο”, σκοράροντας με τον Ζιγιέχ στο 89ο λεπτό.

Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 2-1

Με τα τέρματα του Σμιθ Ρόου στο 48ο λεπτό και του Σάκα στο 79′, η Άρσεναλ κέρδισε 2-1 την Μπρέντφορντ στο Emirates. Το γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Νόργκαρντ στο 93ο λεπτό.

Σαουθάμπτον – Έβερτον 2-0

Σε… περιπέτειες παραμονής μπλέκει η Έβερτον μετά την εκτός έδρας ήττα της από την Σαουθάμπτον με 2-0. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Άρμστρονγκ (52′) και Λονγκ (84′).

Άστον Βίλα – Γουότφορντ 0-1

Η ουραγός της Premier League, Γουότφορντ έκανε την έκπληξη και κέρδισε εκτός έδρας την Άστον Βίλα με 1-0. Σκόρερ ο Ντένις στο 78ο λεπτό.

Μπράιτον – Μπέρνλι 0-3

Βήμα παραμονής έκανε η Μπέρνλι, επικρατώντας εκτός έδρας με το εντυπωσιακό 3-0 της Μπράιτον. Ο Βέχορστ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, ο Μπράουνχιλ έκανε το 2-0 στο 40′ και ο Λένον στο 69ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.