Γουότφορντ – Νόριτς 0-3 : Νίκη ελπίδας για τα «καναρίνια»

Με δύο γκολ του Αμερικανού Σάρτζεντ κι ένα αυτογκολ του Κούτσκα στις καθυστερήσεις η Νόριτς νίκησε με 3-0 στο Γουότφορντ αυξάνοντας από νωρίς, φέτος, περιορισμένες ελπίδες παραμονής στην Πρέμιερ Λιγκ

Σημαντική και δίκαιη η νίκη της Νόριτς στο Γουότφορντ με την οποία η μέχρι πρότινος καταδικασμένη ομάδα της Πρέμιερ Λίγκ, μάζεψε κι άλλο… οξυγόνο, προκειμένου να διεκδικήσει την επιβίωσή της στον δύσκολο κι απαιτητικό κόσμο της Αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ!
Τα «καναρίνια» δίχως Ελληνικά «φτερά» στο σχήμα τους – με τους Γιαννούλη και Τζιόλη καθηλωμένους στον πάγκο – κατάφεραν να κοντρολάρουν το ρυθμό απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε εξ αρχής πιο αγχωμένη καθώς προέρχονταν από επτά ήττες κι μια ισοπαλία στο πρωτάθλημα.
Κομβική η φάση του πρώτου γκολ της Νόριτς από τον πρωταγωνιστική του ματς, Αμερικάνό Σάρτζεντ στο 51ο λεπτό.
Ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2 στο 74’ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Νιγηριανός Ντένις, ο οποίος θα μπορούσε κάλλιστα να πάει στα αποδυτήρια από το 30’ όταν μάρκαρε βίαια και επικίνδυνα αντίπαλό του, αντικρίζοντας την πρώτη κίτρινη.
Στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 0-3 από ένα αυτογκόλ του Σλοβάκου Κούτσκα..