Νίκη-ανάσα για τη Νόριτς

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές που δεν «γεύτηκε» τη χαρά της νίκης, η ομάδα του Κρις Χιούτον γύρισε το 0-1 του ημιχρόνου με τη Γουέστ Χαμ, φτάνοντας σε άνετο 3-1 για την 11η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ Αγγλίας.

Με το «τρίποντο» αυτό τα «καναρίνια» έφτασαν τους 11 βαθμούς και πήραν μία ανάσα και απόσταση, έστω μικρή, από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ τα «σφυριά» έμειναν στους 10 υποχωρώντας στη βαθμολογία. Μαζί με τη Νόριτς ανάσα πήρε και ο προπονητής της, με τον Χιούτον να πρωταγωνιστεί σε σενάρια απομάκρυνσης εσχάτως.

Η Νόριτς απείλησε πρώτη στο παιχνίδι, όμως και στις ευκαιρίες και στην ουσία οι Λονδρέζοι «έφτασαν» πρώτοι! Στο 32΄ ο Ραβέλ Μόρισον άνοιξε το σκορ και τίποτε δεν έμοιαζε ότι μπορεί να οδηγήσει τη Νόριτς στη μεγάλη ανατροπή την οποία στη συνέχεια πραγματοποίησε.

Το πέναλτι του Γκάρι Χούπερ στο 54΄ (με τον πρώην φορ της Σέλτικ ν΄ ανοίγει λογαριασμό στο πρωτάθλημα) έδωσε την ώθηση στο σύλλογο του Νόρφολκ για να πάρει τη νίκη. Το φάουλ του Σνόντγκρας στο 72΄ και το τέρμα του Φερ στο 93΄ διαμόρφωσαν το σπουδαίο 3-1 για τους γηπεδούχους.