Ίντερ Μαϊάμι-Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς 6-2: Ιστορικό ρεκόρ για τον Μέσι (video)

Η Ίντερ Μαϊάμι ήταν καταιγιστική στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς, επικρατώντας 6-2.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 30’ με τον Ντάντε Φανζέιρ, όμως ο Ματίας Ρόχας έφερε το ματς στα ίσια στο 48’ και δυο λεπτά αργότερα (50’), ο Λιονέλ Μέσι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 62’, ο Ρόχας σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ (68’, 75’ και 81’), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ με τον Έμιλ Φόρσμπεργκ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μέσι είχε πέντε ασίστ και ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, γράφοντας ιστορία στο MLS. Με αυτή τη νίκη η Ίντερ Μαϊάμι έμεινε μόνη πρώτη στην ανατολική περιφέρεια με 24 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 17 βαθμούς και στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Ανατολής. Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης, στο παρακάτω βίντεο.