«Κηδεία» για Μαρσέιγ (video)

Ήττα-σοκ στη Μασαλία με 2-3 από την Καέν για την 27η αγωνιστική γνώρισε η Μαρσέιγ που έμεινε μακριά από τις νίκες για τέταρτη σερί αγωνιστική και δεν αποκλείεται να δει τη διαφορά της από την κορυφή να μεγαλώνει κι άλλο.

Η ομάδα του Μπιέλσα, προηγήθηκε μάλιστα 2-0 και είδε τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για τους Μασαλούς αφού ο Μπατσουαγί αστόχησε στο πέναλτι μόλις στο 2ο λεπτό, ωστόσο ο Αντρέ Αγιού έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 45’+2′ (1-0).

Ο Ζινιάκ πέρασε αλλαγή στο ματς στο 58′ και έξι λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το 2-0 δείχνοντας πως το άκαρπο σερί τριών αγωνιστικών θα έπαιρνε τέλος για τη Μαρσέιγ.

Κι όμως η Καέν έφερε τα πάνω κάτω στον εναπομείναντα χρόνο, αφού μείωσε πολύ γρήγορα σε 2-1 με τον Σεουμπέ (67′) ενώ στο 70ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2 με τον Σάλα. Το «Βελοντρόμ» πάγωσε για τα καλά, όταν ο Μπενεζέ διαμόρφωσε το τελικό 2-3 στο 87′, με την Καέν να φτάνει στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ανεβαίνοντας στους 31 βαθμούς, στο +5 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη.

Μετά από τρεις ισοπαλίες, η Μαρσέιγ έμεινε και πάλι μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα, μετρώντας 50 βαθμούς. Δεν αποκλείεται μάλιστα, να δει τη διαφορά της από την κορυφή και τη Λιόν να αυξάνεται στους επτά, αν οι λιονέ φύγουν με διπλό από τη Λιλ.