Νις-Ρεν 2-1: Την πλήγωσε ένας πρώην (hls)

Δεύτερη νίκη στη σειρά για τη Νις η οποία επικράτησε 2-1 της Ρεν στη Νίκαια και διατήρησε ελπίδες για ευρωπαϊκή έξοδο.

Από ένα ημίχρονο είχαν Νις και Ρεν στην “Allianz Riviera” με την ομάδα του Ντιντιέ Ντιγκάρ να παίρνει τη νίκη με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας 2-1 σε ματς για την 34η αγωνιστική.

Στο 41′ ο Σμάιχελ έκανε σπουδαία επέμβαση με τα πόδια σε προσπάθεια του Μάχερ και μετά από πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος, ο Γκαετάν Λαμπόρντ με κοντινή προβολή νίκησε τον Στιβ Μανταντά για το 1-0, σκοράροντας εναντίον της ομάδας με την οποία αγωνιζόταν μέχρι το περασμένο καλοκαίρι.

Στο 72′, ο Αρτούρ Τεάτ έκανε μεγάλη γκάφα και ο Μοφί που παραμόνευε είπε ευχαριστώ στο δώρο του Βέλγου, πέρασε τον Μανταντά και σε κενή εστία σημείωσε το 2-0.

Η Ρεν επέστρεψε στο ματς με γκολάρα του Μπουριζό στο 78ο λεπτό, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση.

Ιδιαίτερο ματς για τον Στιβ Μανταντά, ο οποίος συμπλήρωσε 500 παιχνίδια στην Ligue 1 και έγινε ο τρίτος στην ιστορία του πρωταθλήματος που πετυχαίνει κάτι τέτοιο κυνηγόντας τον τον Φλοράν Μπαλμόν (513 Λιον, Λιλ, Νις, Τουλούζ, Ντιζόν) και τον Βιτορίνο Χίλτον (512 Μπαστιά, Λανς, Μαρσέιγ, Μονπελιέ).