Λανς – Μπορντό 3-2: Η κατηφόρα συνεχίζεται για τους Γιρονδίνους (hls)

Η Λανς επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας δύσκολα τη Μπορντό που βρίσκεται στην τελευταία θέση του πίνακα στη Ligue 1.

Η Λανς μετά από δύο συνεχόμενες ήττες (Μαρσέιγ – Λοριάν), επέστρεψε στα θετικά αποτέλεσμα και στα γκολ. Η Λανς μπήκε δυνατά και βρήκε δίχτυα τρεις φορές μέσα σε 16 λεπτά. Ο Καλιμουεντό άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό φτάνοντας τα 7 γκολ, ο Κακουτά αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Χου από τον Μενσά ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ (2-0, 22ο λεπτό) και ο Φοφανά με ψύχραιμο και άπιαστο τελείωμα έγραψε το 3-0 στο 26ο λεπτό. Η Μπορντό ξαναμπήκε στο ματς και μείωσε με τον Έλις που πήρε την ασίστ από τον Ονανά για να διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου (3-1, 33ο λεπτό).

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα

Στην επανάληψη η Μπορντό κατόρθωσε να μειώσει σε 3-2 με τον Κορεάτη Χουάνγκ να φτάνει τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα. Ένα γκολ που όμως δεν ήταν αρκετό με την Μπορντό να χάνει για ακόμα μια φορά και να κατρακυλά στον πάτο του πίνακα. Η Μπορντό με τον Γιάροσλαβ Πλάσιλ στον πάγκο μετά την αποχώρηση του Πέτκοβιτς βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατάταξης, ενώ η Λανς ανέβηκε με μόλις 20 βαθμούς, ενώ η Λανς έκανε άλμα και πέρασε στην 8η θέση με 36 βαθμούς.