Οσασούνα – Λας Πάλμας 1-1: «Απόδραση» για τα «Καναρίνια» (highlights)

Η Λας Πάλμας, με MVP τον τερματοφύλακά της τον Βαγές, πήρε πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας κόντρα στην Οσασούνα.

Αήττητη για τρίτο διαδοχικό ματς παρέμεινε η Λας Πάλμας, που πήρε βαθμό στο El Sadar, κόντρα στην Οσασούνα.

Οι γηπεδούχοι μετά από δύο ήττες κόντρα σε Μπέτις και Τζιρόνα, έψαχναν επιστροφή στις νίκες κόντρα στην Λας Πάλμας.

Λίγες ευκαιρίες όλες για την Οσασούνα στο πρώτο ημίχρονο

Η ομάδα του Αρασάτε, είχε τον έλεγχο των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Μπούντιμιρ στο 13ο λεπτό και τον ίδιο παίκτη στο 38΄. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δώσει κυρίως το βάρος στην άμυνα και έπαιξαν πραγματικά καλά εφαρμόζοντας εξαιρετικά το πλάνο τους.

Η μοναδική στιγμή, που η ομάδα του Γκαρσία ΠΙμιέντα βρέθηκε μπροστά και προσπάθησε να απειλήσει ήταν με κεφαλιά του Καμπά που δεν προβλημάτισε καθόλου τον Ερέρα.

Καλός ρυθμός δύο γκολ στο Β΄Ημίχρονο

Αμφότερες ομάδες μπήκαν με όρεξη και στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να δημιουργήσουν φάσεις και να φτάσουν στο γκολ.

Η Οσασούνα άγγιξε το γκολ στο 49 με την κεφαλιά του Ντάνι Γκαρθία, με τη μπάλα να φαίνεται πως έχει περάσει τη γραμμή, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Προφανώς επειδή υπάρχει το goal line technology, που δεν χτύπησε στο ρολόι του διαιτητή, άφησε το ματς να συνεχιστεί. \

Αντίθετα στη ροή του αγώνα, η Λας Πάλμας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μολέιρο, που είχε περάσει ως αλλαγή, με εκπληκτικό γκολ έκανε το 0-1 στο 70 με το πρώτο του γκολ στην La Liga!

Η Οσασούνα απάντησε άμεσα με τον Μπούντιμιρ στο 74 που σκόραρε για έβδομη φορά φέτος για να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Οσασούνα: Ερέρα, Πένια(67΄Μπάρχα), Γκαρσία, Κατένα, Μοχίκα, Ορόθ(88΄Ιμπάνιεθ), Τορό, Μόι Γκόμεθ(67΄Μονκάγιολα), Αρέσο, Μπούντιμιρ(88΄Ραού Γκαρθία), Άβιλα(81΄Αρνάιθ)

Λας Πάλμας: Βαγές, Καρδόνα, Μαρμόλ, Σαούλ Κόκο, Άλεξ Σουάρεθ, Καμπά(58΄Μολέιρο), Ροντρίγκεθ, Περόνε(58΄Λοϊντίς), Μουνιόθ, Μάρβιν Παρκ(73΄Αραούχο), Ελ Χαντάντι( 73΄Μαρκ Καρδόνα)