Θέλτα – Οσασούνα 0-2: Ο Μπενίτεθ επέστρεψε με ήττα (highlights)

Ο Ράφα Μπενίτεθ επέστρεψε ήττα στους πάγκους της Λα Λίγκα μετά από 2.721 ημέρες. Η Θέλτα έχασε από την Ευρωπαία Οσασούνα δίκαια με 2-0.

Καλύτερη και πιο επικίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο η Οσασούνα πήγε δίκαια μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια.

Το γκολ πέτυχε ο Ρουμπέν Γκαρθία (24′) σε φάση που ο Μπούντιμιρ δευτερόλεπτα νωρίτερα έχει στείλει την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Κροάτης είχε δοκάρι και στο 5ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο με ατομική προσπάθεια του Λάρσεν (41′) που αστόχησε απέναντι από τον Ερέρα.

Η Θέλτα έφτιαξε δύο μεφάλες φάσεις με τον Μπάμπα (50′) και τον Άσπας (52′) αλλά και οι δύο δεν σκόραραν και στην πρώτη της ευκαιρία η Οσασούνα έκανε το τελικό 0-2 με τον Μόι Γκόμεθ (74′)

Θέλτα: Βιγιάρ – Μινγκέσα, Αϊντού, Νούνιεθ, Τσέρβι (82′ Σάντσεθ) – Πέρεθ (63′ Μιγκέλ), Μπελτράν, Σοτέλο (82′ Ντε λα Τόρε), Μπάμπα – Άσπας (82′ Σβέντμπεργκ), Λάρσεν (73′ Βέιγκα)

Οσασούνα: Ερέρα – Πένια, Ν. Γκαρθία, Κατένα, Μοχίκα – Τορό (90′ Μουνιόθ), Μονκαγιολά (90′ Αρνάιθ), Αϊμάρ (79′ Αρέσο) – Ρ. Γκαρθία (67′ Ιμπάνιεθ), Γκόμεθ, Μπούντιμιρ (79′ Άβιλα)