Μαγιόρκα – Ατλέτικο Μαδρ. 1-0 : Εφιάλτης στο Σαν Μος

Η Μαγιόρκα νίκησε 1-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης με σκόρερ τον Μουρίτσι. Χωρίς νίκη πέντε επίσημα ματς οι ροχιμπλάνκος.

Ο Οκτώβριος είναι ο μήνας του Halloween και με την ισοπαλία στα τέλη του μήνα απέναντι στην Λεβερκούζεν με 2-2 η Ατλέτικο Μαδρίτης άρχισε να ζει τον δικό της εφιάλτη.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έκανε τραγικό πρώτο ημίχρονο στο Σαν Μος με την Μαγιόρκα. Ακίνδυνη επιθετικά και αργή αμυντικά. Δέχτηκε το όγδοο γκολ του Μουρίτσι φέτος (16′) για το 1-0.

Όταν άρχισε να απειλεί μετά το εξηκοστό λεπτό βρήκε μπροστά της μια άμυνα που έπαιζε με πάθος και έναν τερματοφύλακα (Ράικοβιτς) που έκανε ίσως, την επέμβαση της χρονιάς σε ευκαιρία του Μοράτα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Μουρίτσι πέτυχε το πέμπτο γκολ στα τελευταία πέντε ματς που έχει αγωνιστεί και η απογοητευτική Ατλέτικο μάζεψε έναν βαθμό στα τελευταία τρία ματς με Κάδιθ, Εσπανιόλ, Μαγιόρκα.

Έπεσε στην έκτη θέση και είναι στο -13 από την κορυφή. Η διακοπή θα είναι ευεργετική.

Μαγιόρκα : Ράικοβιτς – Βάλιεντ, Ραΐγιο, Κοπέτε – Γκονσάλες (Ρούσο), Ντε Γαλαρέτα, Μπάμπα (Μπατάγλια), Τζάουμε – Σάντσεθ (Γκρενιέ), Λι (Άματ), Μουρίτσι (Πρατς)

Ατλέτικο Μαδρ. : Όμπλακ – Μολίνα (Κορέα), Σάβιτς, Φελίπε, Ρεϊνίλντο (Ρεγκιλόν) – Γιορέντε, Βιτσέλ, Ντε Πολ (Κόκε), Καράσκο (Λεμάρ) – Γκριεζμάν, Μοράτα