Αλαβές-Θέλτα 1-2: Εκτός τα πάει καλά!

Αν και φαίνεται παράδοξο, η Θέλτα αντιμετωπίζει τα εκτός έδρας παιχνίδια με πολύ περισσότερη αυτοπεποίθηση και ηρεμία από ό,τι όταν πρέπει να το κάνει μπροστά στους φιλάθλους της.

Οι παίκτες του Κουδέτ έχουν πάρει μόλις πέντε βαθμούς στο “Balaídos” και ένδεκα εκτός έδρας, μετά και τη σημερινή νίκη με σκορ 2-1 στο Στάδιο “Μεντιθορόθα”. Οι γηπεδούχοι ήλπιζαν να κατακτήσουν την τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη τους, αλλά η ομάδα της Γαλικίας ήταν αυτή που γέλασε στο τέλος. Η Θέλτα προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με ωραίο δεξί σουτ από τον Σάντι Μίνα, για να ισοφαρίσουν οι Βάσκοι στο 21ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Χοσέλου,

Στο 54ο λεπτό η Αλαβές είχε δοκάρι με τον Λουμ και στο 68΄σε χέρι του Μαρτίν, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιάγο Άσπας, ο Πατσέκο απέκρουσε, αλλά με δεύτερη προσπάθεια, ο αρχηγός της Θέλτα σκόραρε δίνοντας το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του, που της επέτρεψε να απομακρυνθεί από την ουρά της βαθμοολογίας.