Τενερίφη-Ελδένσε 1-0: Επιτέλους νίκη για τους Νησιώτες (highlights)

Τέλος στο σερί των 7 αγώνων δίχως νίκη έβαλε η Τενερίφη, η οποία επικράτησε 1-0 της αήττητης εδώ και 8 αγωνιστικές Ελδένσε για την 27η αγωνιστική.

Η Τενερίφη δεν είχε νίκη στο 2024 και την πέτυχε στο “Heliodoro” κόντρα στην Ελδένσε με 1-0 για την 27η αγωνιστική της La Liga 2.

Οι Νησιώτες ήταν ανώτεροι σε όλο το ματς και δίκαια έφτασαν στη νίκη χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Χοσέ Λεόν στο 10ο λεπτό μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Λόπεθ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Τενερίφης μετά από 347 αγωνιστικά λεπτά δίχως να έχει σκοράρει.

Στο 11′ ο Μπερνάλ θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά η προβολή έφυγε άουτ, με τους γηπεδούχους να έχουν ακόμα τρεις καλές στιγμές πριν φύγει το ημίχρνο. Το δεύτερο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, ούτε η Ελδένσε μπόρεσε να γίνει απειλητική ολοκληρώνοντας τον αγώνα χωρίς τελική στην εστία που είχε ως αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη ήττα μετά από 8 αγωνιστικές, πάλι από την Τενερίφη.

Με τη νίκη αυτή η Τενερίφη έφτασε τους 36 πόντους, έναν λιγότερο έχει η Ελδένσε.