Το Αιγάλεω «μαύρισε» τη… «θύελλα» (video)

Μεγάλη νίκη για το Αιγάλεω στην Μεσσηνία όπου επικράτησε με 1-0 της Καλαμάτας για την 14η αγωνιστική της Football League. Ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε με 4-1 τον Ασπρόπυργο και η Βέροια με 1-0 τον Ιάλυσο στη Ρόδο

Μεγάλη νίκη για το Αιγάλεω στην Μεσσηνία όπου η ομάδα του Θωμά Γράφα επικράτησε με 1-0 της Καλαμάτας για την 14η αγωνιστική της Football League. Αυτή ήταν η 9η ήττα των γηπεδούχων στα δέκα τελευταία τους παιχνίδια παραμένοντας στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα!

Με πέντε νεοαποκτηθέντες ξεκίνησε την «Μαύρη Θύελλα» ο Βασίλης Βούζας.
Όμως το Αιγάλεω κατάφερε να αιφνιδιάσει στο 5ο λεπτό όταν ο Τσιλιγκίρης εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, με τον γκολκίπερ Πάντο να μην εκτιμά σωστά την πορεία της μπάλας

Η Καλαμάτα διατήρησε μια φλύαρη υπεροχή, προσεγγίζοντας δύσκολα την μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων.
Πιο επικίνδυνη ομάδα του Θωμά Γράφα στις λιγοστές τις αντεπιθέσεις.
Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη όπου παρά την υπεροχή της Μεσσηνιακής ομάδα σε λίγες περιπτώσεις χρειάστηκε να παρέμβει ο Σικαλιάς.

Στο 81ο λεπτό ο Λάμπρου απέκρουσε προ της γραμμής, σουτ του Πετσίτη
Λίγο πριν το φινάλε αποβλήθηκε, αν και είχε αντικατασταθεί, ο σκόρερ Ηλίας Τσιλιγκίρης κατά την αποχώρησή του κι ενώ ο αγώνας προς στιγμήν διεκόπη λόγω των αντικειμένων που έπεφταν στο γήπεδο

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βούζας) :

Πάντος, Πανάγου (46′ Οσμάναγκιτς), Καντούτσης (70’ Πετσίτης), Τριποτσέρης, Κωνσταντινόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Τόλη, Νατσιόπουλος, Στεργίδης, Ηλιόπουλος, Αλεξόπουλος (60′ Ράκιτς).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Γράφας):

Σικαλιάς, Συριόπουλος, Σπυρόπουλος, Γκότοβος, Παπανικόλας, Λάμπρου, Τσίτσαρης, Σταματάκης, Τσιλιγκίρης (86’ Τσαφταρίδης), Μακρυγιάννης (84’ Μαγκάκης), Φαρινόλα (93’ Κατσικογιάννης)

Την ίδια ώρα, στη Ρόδο η Βέροια πήρε σημαντική νίκη επί του Ιάλυσου χάρις το γκολ του Στέφανου Πολύζου στο 71ο λεπτό.

Στο άλλο ματς της ημέρας, στο Βόλο, ο τοπικός Ολυμπιακός νίκησε με 4-1 τον Ασπρόπυργο. Τα γκολ για την ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου πέτυχαν οι Τσίτας (14’), Τσιάρας (31’), Κουτσιανικούλης (59’) και Ντούνης (90’ πεν.) ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει ενδιάμεσα ο Ζαχαρός στο 87’.

Το αυριανό πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής, όπου δεσπόζει το ντέρμπι των πρωτοπόρων στα Τρίκαλα :