Ολλανδία – Η.Π.Α. 3-1 : Οκτ – άνιε (hls)

Οι οράνιε του Λουίς Φαν Χάαλ είναι άνετα στην οκτάδα. Νίκησαν τους Αμερικανούς με 3-1 και περιμένουν τον νικητή του αγώνα Αργεντινή - Αυστραλία στα προημιτελικά.

Πάρτε την μπάλα εσείς… να βάλουμε γκολ εμείς!

Ο Λουίς Φαν Χάαλ πήρε την ταυτότητα του Γκρεγκ Μπερόλτερ. Άφησε την μπάλα στους Αμερικανούς οι οποίοι μπήκαν θαρραλέα στο γήπεδο και έχασαν σπουδαία ευκαιρία, τετ-α-τετ, με τον Πούλισικ στο 3ο λεπτό. Τον σταμάτησε ο Νόπερτ.

Η απάντηση των Ολλανδών ήταν μια εξαιρετική συνεργασία που κατέληξε στο γκολ του Μέμφις Ντεπάι (10′) μετά από ασίστ του Ντούμφρις.

Οι Αμερικανοί συνέχισαν να κρατούν την μπάλα και να προσπαθούν να βρουν τρόπο να διασπάσουν την Ολλανδική άμυνα χωρίς να εχουν όμως τον παίκτη, την εμπειρία να βρουν την λύση.

Ο Νόπερτ αντέδρασε σωστά στο 43ο λεπτό και έδιωξε σουτ του Γουεά και οι Ολλανδοί απάντησαν και πάλι με γκολ. Παρόμοιο με το πρώτο αλλά απέναντι σε οργανωμένη άμυνα αυτή την φορά.

Άλλη μια ασίστ του Ντούμφρις από δεξιά με τον Μπλιντ να σκοράρει με το δεξί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1).

Ήταν μόλις το τρίτο γκολ της καριέρας του με την Ολλανδία αλλά το δεύτερο σε Παγκόσμιο κύπελλο μετά τον μικρό τελικό του 2014 και το 3-0 απέναντι στην Βραζιλία ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον έμπειρο μπακ.

Στο ίδιο τέμπο για την άνετη πρόκριση

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Αμερικανοί απείλησαν μετά από στημένη μπάλα με τον Ριμ (49′) αλλά έσωσε στην γραμμή ο Χάκπο και στην αμέσως επόμενη φάση οι Ολλανδοί άγγιξαν το 3-0.

Ο ίδιος παίκτης, ο Ριμ επιστρέφοντας στην άμυνα λίγο έλειψε να σκοράρει με αυτογκόλ αλλά έσωσε ο τερματοφύλακάς του ο Τέρνερ.

Οι Ολλανδοί είχαν την επόμενη σημαντική φάση με το σουτ του Ντεπάι (61′) το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά κόρνερ ο Τέρνερ που έκανε άλλη μια εξαιρετική διπλή επέμβαση σε σουτ του Χάκπο και κεφαλιά του Ντεπάι (72′).

Στο 76ο ο Ράιτ αστόχησε σε τετ-α-τετ όμως κατάφερε να βάλει γκολ στην επόμενη φάση, με αρκετή δοση τύχης περνώντας την μπάλα – κατά λάθος – πάνω από τον Νόπερτ.

Η χαρά κράτησε λίγο καθώς πέντε λεπτά αργότερα (81′) οι Ολλανδοί κλείδωσαν την νίκη. Ο Μπλιντ από εκτελεστής έγινε δημιουργός και ο Ντούμφρις από δημιουργός εκτελεστής. Ο Ντούμφρις σκόραρε και υπέγραψε το τελικό 3-1 έχοντας πάρει και τον τίτλο του MVP του αγώνα με δύο ασίστ και ένα γκολ.

Ολλανδία (3/4/1/2) : Νόπερτ – Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακέ (90+ Ντε Λιχτ) – Ντούμφρις, Ντε Ρόουν (46′ Κόουπμαϊνερς), Ντε Γιόνγκ, Μπλιντ – Κλάασεν (46′ Μπέργκβαϊν) – Χάκπο (90+ Βέγκχορστ), Ντεπάι (83′ Σίμονς)

Η.Π.Α. (4/3/3) : Τερνερ – Ντεστ (76′ Γέντλιν), Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον (90+ Μόρις) – Άνταμς, Μούσα, ΜακΚένι (67′ Άαρονσον) – Φερέιρα (46′ Ρέινα), Πούλισικ, Γουεά (67′ Ράιτ)