Γκέλα ολκής για το Ισραήλ

Το Ισραήλ έμεινε σε ισοπαλία εντός έδρας, με σκορ 1-1, με το Αζερμπαϊτζάν για την έβδομη αγωνιστική του έκτου προκριματικού γκρουπ του Μουντιάλ 2014 και πλέον έμεινε πίσω για τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης των μπαράζ του ομίλου.

Μετά το αποτέλεσμα με τους Αζέρους στο Ραμάτ Γκαν οι Ισραηλινοί έφθασαν τους δώδεκα βαθμούς σε επτά αγώνες, με τη Ρωσία σε ίδιο αριθμό παιχνιδιών να είναι δεύτεροι με δεκαπέντε και την Πορτογαλία να πρωτοπορεί με 17 πόντους αλλά σε οκτώ αναμετρήσεις.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία για να προηγηθούν στο 19΄, αλλά ο Εϊτάν Τίμπι είχε δοκάρι ενώ ο κεντρικός αμυντικός της Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε την επόμενη καλύτερη ευκαιρία λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, όπου και πάλι αστόχησε με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0 στο 45λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα εφόσον το Ισραήλ δεν μπορούσε ούτε να σκοράρει, ούτε ν΄ απειλήσει και άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Αμιργουλίγιεφ στο 61΄. Το κάζο των Ισραηλινών, που έχασαν σημαντική ευκαιρία να μπουν δυναμικά στο παιχνίδι της πρόκρισης για τα τελικά της Βραζιλίας, μετριάστηκε στο 73΄ όταν ο Σέχτερ ισοφάρισε και διαμόρφωσε το σκορ του αγώνα (1-1) μετά από ασίστ του Οφίρ Νταβιζντάντα που ντεμπούταρε με την Εθνική της χώρας του.

Ήταν ο πέμπτος πόντος σε οκτώ ματς για το Αζερμπαϊτζάν, που έχει στον όμιλο από κάτω του μονάχα το Λουξεμβούργο με τρεις και φυσικά καμία πιθανότητα πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014.