Γκέλα και η Φέγενορντ

Μετά την Αϊντχόφεν, τον Αγιαξ και η Φέγενορντ δεν κατάφερε να νικήσει αυτή την αγωνιστική. Η ομάδα του Ρότερνταμ έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Χρόνινχεν μένοντας στο -2 από την κορυφή.

Η Χρόνινχεν που προερχόταν από έξι σερί εντός έδρας νίκες ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με 1-0 και θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο. Στις αρχές της επανάληψης, όμως, όλα άλλαξαν. Αρχικά στο 50′ ο Ντιρκ Κάουτ που έκανε και πάλι τα πάντα, ισοφάρισε 1-1, δυο λεπτά αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-1, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα η φόρα των φιλοξενούμενων κόπηκε, αφού έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του φαν ντερ Χέιντεν. Το σκορ δεν άλλαξε παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν και δη από την πλευρά της Φέγενορντ.

Στο άλλο παιχνίδι, δυο ομάδες που αρέσκονται να σημειώνουν και να δέχονται τέρματα με την ίδια ευκολία το έπραξαν και πάλι, με την Τσβόλε, όμως, να είναι αυτή που χαμογέλασε στο τέλος νικώντας 2-1 την Αλκμααρ.