Γιακουμάκης λαμπρός την οδηγεί, 4 γκολ ο Έλληνας φορ

Μία ακόμη απίθανη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κρητικός επιθετικός φτάνοντας πλέον τα 16 γκολ στο Ολλανδικό πρωτάθλημα και είναι 3ος σκόρερ στην Ευρώπη.

Ένας μαγικός Γιακουμάκης έχει πάρει από το χέρι την Φένλο και σ’ ένα ακόμη ματς, όχι απλά σκοράρει, αλλά πετυχαίνει τέσσερα (για την ώρα, αφού το ματς δεν έχει τελειώσει ακόμη, είναι στο 88′).

Ο Έλληνας επιθετικός, είναι σε καταπληκτική κατάσταση και με 15 γκολ ως τώρα στην Eredivisie είναι πρώτος σκόρερ της.

Αυτή τη φορά θύμα του Γιακουμάκη ήταν η Ντε Χανγκ, στην οποία σκόραρε τέσσερα γκολ δίνοντας τρεις ακόμη βαθμούς στην ομάδα του.

Έκανε το 0-1 με πέναλτι στο 6ο λεπτό, στο 58′ έκανε το 0-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 65′ με τον Μπουσάρ, αλλά ο Κρητικός φορ απάντησε τρία λεπτά αργότερα για το 1-3, ενώ στο 86ο λεπτό σκόραρε και πάλι για το 4-1.

Με τα 4 αποψινά του γκολ, αρχικά, σπάει ρεκόρ της Φένλο από το 1959, ενώ πλέον ο Έλληνας επιθετικός είναι στην 3η θέση των κορυφαίων σκόρερς της  Ευρώπης πάνω από τους Ρονάλντο, Σαλάχ, Μπαπέ και Λουκάκου.

Η λίστα των κορυφαίων σκόρερ της Ευρώπης.

1.Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (Μπάγερν Μονάχου) 20-14
2.Πολ Ονουάτσου (Γκενκ) 19-19
3. Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο) 16-16
4. Κριστιάνο Ρονάλντο (Γιουβέντους) 15-13
5. Τομά Ανρί (Λέουβεν) 14-18
6.Μοχάμεντ Σαλάχ (Λίβερπουλ) 13-16
7. Έρλινγκ Χάαλαντ (Ντόρτμουντ) 12-10
8. Ααρον Μπουπεντζά (Χαταγιασπόρ) 12-15