Νίκη με γκολάρες για την Φέγενορντ (video)

Με νίκη και την πέμπτη θέση δική της έκλεισε το 2019 για την Φέγενορντ, η οποία επικράτησε 2-1 της Ουτρέχτης στο «Γκάλγκενβααρντ».

Η ομάδα του Ντικ Άντβοκατ που συμπλήρωσε επτά παιχνίδια αήττητη άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό γκολ του Κοκτσού στο 15ο λεπτό, για να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα η Ουτρέχτη με κεφαλιά του Χούγκμα έπειτα από κόρνερ του Μάχερ.

Στο 44’ ο Κερκ έκανε ωραία ενέργεια όμως το σουτ κατέληξε άουτ για να κλείσει το ημίχρονο στο 1-1. Μετά από πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος, ο Μαλάσια σέντραρε και ο Τόορνστρα με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-2.

Η Ουτρέχτη έψαξε την ισοφάριση και την άγγιξε στο 61’ με το σουτ του Κλάιμπερ να σταματά στο δοκάρι του Φερμέερ, ο οποίος στο 64’ έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Γκούσταφσον και αφού νωρίτερα ο ίδιος είχε χάσει τη μπάλα από τα χέρια του.

Η Φέγενορντ θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο γκολ, όμως ο Σινιστέρα σημάδεψε το δοκάρι του Πάες.

Για την Ουτρέχτη τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα πιο πολύ στο 79’ όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Χούγκμα για τάκλιν στον Σινιστέρα.