Φέγενορντ – Σπάρτα 2-0: Άνετη νίκη στο ντέρμπι του Ρότερνταμ (highlights)

Με τις… μηχανές στο ρελαντί και το μυαλό στο ευρωπαϊκό ματς με τη Ρόμα, η Φέγενορντ επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Σπάρτα στο ντέρμπι του Ρότερνταμ.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με ξεκάθαρο αμυντικό πλάνο και άντεξαν στην πίεση που άσκησε η Φέγενορντ για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκοψαν τον “γόρδιο δεσμό” στο 57ο λεπτό με το πέναλτι που κέρδισε ο Μιντέ και εκτέλεσε εύστοχα ο Ντάβιντ Χάντσκο.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Λουτσχάρελ Χερτράιντα στο 63ο λεπτό μετά από υπέροχη ασίστ του Ιβάνουσετς.

Η Φέγενορντ διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της Eredivisie και έφτασε τους 49 βαθμούς, δέκα λιγότερους από την πρωτοπόρο PSV, ενώ η Σπάρτα είναι 10η με 26 βαθμούς.