Ουτρέχτη – Φέγενορντ 1-1: Φρέναρε την πρωτοπόρο με Μπάρκα και Δουβίκα (hls)

Ο Τόορνστρα άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Τζάχανμπακς να έρχεται από το πάγκο για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Μετά από 8 χρόνια ο Γιενς Τόρνστρα άφησε την Φέγενορντ και επέστρεψε στην Ουτρέχτη. Ο έμπειρος μέσος σκόραρε μόλις στο 3ο λεπτό και δεν πανηγύρισε το γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του (1-0, 3ο λεπτό). Η Φέγενορντ είχε δοκάρι στο 11ο λεπτό με τον Ντανίλο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σλοτ ήταν καλύτερη αν και ο Τάσος Δουβίκας που πέρασε αλλαγή στο 70 λεπτό θα μπορούσε να σφραγίσει το τρίποντο για την ομάδα του με την προσπάθεια του να βρίσκει το δοκάρι στο 83ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ιρανός Τζάχανμπανκς ερχόμενος από το πάγκο στο 90′. Βασικός ξανά ο Μπάρκας στο τέρμα της Ουτρέχτης.

Το τελικό σκορ ευνοεί Αϊντχόφεν και Άγιαξ που ακολουθούν την Φέγενορντ που πήγε στους 34 βαθμούς μετά από 15 αγωνιστικές.