Σούπερ Φίτεσε, κατρακύλα για Άιντχοφεν

Η Φίτεσε αντέχει στην κορυφή της Έρεντιβιζιε, αφού μετά το 3-0 απέναντι στην Καμπούουρ, παρέμεινε πρώτη με 30 βαθμούς, +2 από τον Άγιαξ μετά από 15 ματς. Για έκτη αγωνιστική μακριά από τις νίκες η Άιντχοφεν, που έχασε το ντέρμπι κόντρα στη Φέγενορντ.

Η Φίτεσε έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες, αφού κόντρα στην Καμπούουρ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα. Ο Φεΐνοβιτς στο 33′ άνοιξε το σκορ, με τον Λέερνταμ στο 50′ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Καντούρια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Άρνεμ εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα με 30 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Άγιαξ.

Η Άιντχοφεν άνοιξε το σκορ στο Ρότερνταμ με τον Μάχερ στο 21′ αλλά η Φέγενορντ έφερε το ματς στα ίσια πριν το ημίχρονο, με γκολ του Μποέτιους (45’+1′).

Το δεύτερο μισό του αγώνα ανήκε στον Γκρατσιάνο Πελέ. Ο Ιταλός σέντερ φορ, έκανε το 2-1 στο 54′ με πέναλτι, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα αστόχησε από τη λευκή βούλα. Ωστόσο η Άιντχοφεν συνέχισε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπρούμα στο 57′, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται, κάνοντας το 3-1 με τον Πελέ στο 65′. Η Φέγενορντ ανέβηκε έτσι στους 24 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Κοκού, είναι πια στο -10 από την κορυφή.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η ουραγός Ναϊμέγκεν πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 επί της Άλκμααρ. Τα γκολ σημείωσαν για τους νικητές οι Φέρμιλ (17′) και Γιάνανμπακς (53′, 72′), με τον Μπέερενς να βρίσκει δίχτυα δις για λογαριασμό της ΑΖ (25′, 81′).