Γλίτωσε στην παράταση η Στουτγάρδη

Στους «8» του Κυπέλλου Γερμανίας πέρασε η Στουτγάρδη, μετριάζοντας κάπως τις κακές εμφανίσεις της στην Μπουντεσλίγκα. Η VfB χρειάστηκε παράταση για να πάρει τη νίκη, με 3-2, απέναντι στην Μπράουνσβάιγκ και την πρόκριση.

Για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ ο Μπάφο στο 6΄, με τους «Σβάμπεν» να ισοφαρίζουν με τον Νίντερμαϊερ στο 21΄. Έτσι έληξε το 90λεπτο, με τη Στουτγάρδη να κάνει το 2-1 στο 99΄ και την Άιντραχτ να ισοφαρίζει στο 110΄ με τον Αντέμι. Ο Σούντζιτς λύτρωσε τους γηπεδούχους στο 118΄, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Η Χέρτα με τα γκολ των Ντάριντα (32΄) και Μπρουκς (65΄) πέρασε, με 2-0, από τη Νυρεμβέργη, με την Ντόρτμουντ να κερδίζει την πρόκριση με το ίδιο σκορ στην έδρα της Άουγκσμπουργκ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Σκόραραν Ομπαμεγιάνγκ (61΄) και Μχιταριάν (66΄). Για τους γηπεδούχους βασικός έπαιξε ο Σταφυλίδης, ενώ αλλαγή στο 46΄ μπήκε ο Παπασταθόπουλος για την Μπορούσια. Τέλος η Μπόχουμ νίκησε στο Μόναχο την 1860 με 2-0 με τα τέρματα των Χάμπερερ στο 39΄ και Χούγκλαντ στο 44΄.