Ράγιο Β. – Ρεάλ Μπέτις 1-2: Προβάδισμα πρόκρισης για τους Ανδαλουσιάνους!

Η Ρεάλ Μπέτις πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο με 2-1 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας.

Oι «βερδιμπλάνκος» βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά κατάφεραν να απαντήσουν και έχουν τον πρώτο λόγο εν’ όψει της ρεβάνς που θα γίνει στις 3 Μαρτίου στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Οι Μαδριλένοι πάντως διατηρούν ελπίδες καθώς τα εκτός έδρας γκολ δε μετρούν διπλά στον θεσμό.

Την Πέμπτη η Αθλέτικ Μπιλμπάο αντιμετωπίζει στον δεύτερο ημιτελικό τη Βαλένθια (ρεβάνς 2/3), ενώ ο τελικός διεξάγεται στις 23 Απριλίου στο «Λα Καρτούχα» της Σεβίλλης.

H Ράγιο Βαγιεκάνο προηγήθηκε στο πέμπτο λεπτό όταν ο Μπάγιου βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Άλβαρο Γκαρθία και αυτός άνοιξε το σκορ από κοντά.

Στο 26′ όμως ο Μπόρχα Ιγκλέσιας με υπέροχη ατομική προσπάθεια και σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

Τη νίκη στους Ανδαλουσιάνους χάρισε στο 68ο λεπτό με προσπάθεια στην περιοχή ο Γουίλιαμ Καρβάλιο.

Ράγιο Β. (Ιραόλα): Ντιμιτριέφσκι – Μπάγιου, Σουάρεθ, Κατένα, Φ. Γκαρθία – Βαλεντίν, Κομεσάνα (76′ Κομεσάνα) – Παλαθόν (76′ Μπεμπέ), Τρέχο (83′ Σις), Α. Γκαρθία – Γκουαρδιόλα (62′ Φαλκάο).
Ρεάλ Μπ. (Πελεγρίνι): Σίλβα – Σαμπαλί, Μπάρτρα, Ρουίθ, Μορένο – Ροντρίγκεθ, Καρβάλιο – Ρούιμπαλ (85′ Μπεγερίν), Φεκίρ, Χουάνμι (66′ Τέγιο) – Ιγκλέσιας (90′ Γκονζάλεθ).