Copa America: Αργεντίνικος περίπατος προς τα ημιτελικά (vid)

Η Αργεντινή μετέτρεψε τον προημιτελικό με τον Ισημερινό σε παράταση για ένα ρόλο (3-0) και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Το σκορ για την “αλμπισελέστε” άνοιξε ο Ροντρίγκο Ντε Πολ στο 40’, μετά από ασίστ του Λιονέλ Μέσι. Ο αστέρας της Αργεντινής είχε και δεύτερη ασίστ στην αναμέτρηση, όταν στο 84’ έδωσε έτοιμο γκολ στον Λαουτάρο Μαρτίνες. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Μέσι έγινε εκτελεστής και σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του με φάουλ.

Η Αργεντινή είχε 21 τελικές προσπάθειες, από τις οποίες οι οκτώ στην αντίπαλη εστία. Δέκα τελικές προσπάθειες για τον Ισημερινό, από τις οποίες οι δυο στην αντίπαλη εστία. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας με 54%, έναντι 46% των Αργεντινών. Η “αλμπισελέστε” θα αντιμετωπίσει την Κολομβία στον ημιτελικό της διοργάνωσης, τα ξημερώματα της 7ης Ιουλίου. Την προηγούμενη ημέρα, θα διεξαχθεί ο ημιτελικός της Βραζιλίας με το Περού.