Πρέστον-Κάρντιφ 1-3: Σπουδαίο διπλό για τους Ουαλούς (vid)

Η Κάρντιφ επικράτησε στο «Ντιπντέϊλ» με 3-1 της Πρέστον για την 39η αγωνιστική της Championship κι έκανε μεγάλο βήμα για μια θέση στα playoffs ανόδου.

Μετά τη νίκη επί της Λιντς, η Κάρντιφ δεν σταμάτησε ούτε στο Λάνκασαϊρ.

Μετά από ένα άγονο και χωρίς φάσεις πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 69ο λεπτό με κεφαλιά του Ρολς μετά από σέντρα του Σάντερσον.

Η Πρέστον κατάφερε ν’ απαντήσει πολύ γρήγορα, στο 73’, όταν μετά από σουτ του Σινκλέρ, ο Τζόνσον πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε τον Σμίθις για το 1-1.

Στο 82ο λεπτό όμως μετά από εξαιρετική συνεργασία του Τόμλιν με τον Μέντεζ-Λανγκ, ο δεύτερος πλάσαρε τον Ρουντ για να κάνει το 1-2.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Κάρντιφ σημείωσε το 1-3 με ωραίο πλασέ του Γκλάτζελ σφραγίζοντας ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.