Ντόρτμουντ – Σάλκε 3-0 : Η αγωνία κράτησε 55 λεπτά! (vid)

Με γκολ των Ακάντζι, Χάλαντ και Χούμελς στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ νίκησε 3-0 την Σάλκε, φθάνοντας σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Για ημίχρονο και…κάτι, κράτησε στο γήπεδο της Ντόρτμουντ όπου η ομάδα της Βεστφαλίας ταλαιπωρήθηκε από την Σάλκε ως το 55’ προκειμένου να πάρει προβάδισμα και επί της ουσίας να βάλει σε μια «σειρά» τις ισορροπίες του παιχνιδιού κόντρα σε έναν αντίπαλο ο οποίος εμφανώς θέλει αλλά προφανώς, σε τέτοιο επίπεδο, δεν μπορεί!
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν την ορμή της Ντόρτμουντ σε ένα πρώτο ημίχρονο άκαρπο!

Κομβική στιγμή, το πρώτο γκολ του αγώνα που πέτυχε στο 55ο λεπτό όταν ο Πορτογάλος Γκερέϊρο σούταρε από καλή θέση, ο γκολκίπερ Ράνοου απέκρουσε κι ο Ελβετός Ακάντζι άνοιξε το σκορ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Χάλαντ έκανε τη.. δουλειά του, πραγματοποιώντας το 2-0 για διαμορφώσει το τελικό 3-0 από κεφαλιά του Χούμελς ο οποίος αξιοποίησε άλλη μια προώθηση και σέντρα του Γκερέϊρο στο 78ο λεπτό.
Η Ντόρτμουντ πάει σιγά – σιγά σε τροχιά κορυφής ενώ η Σάλκε παραμένει χωρίς νίκη (1 ισοπαλία, 4 ήττες) σε ένα από τα πιο μίζερα ξεκινήματά της στο Γερμανικό πρωτάθλημα εδώ και πολλά χρόνια