Γερμανία: Εύκολα η Μπάγερν, μεγάλη ανατροπή η Γκλάντμπαχ (vid)

Δείτε τα όσα έγιναν στα παιχνίδια του Σαββάτου της 5ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.

Μπάγερν Μονάχου – Άιντραχτ Φρ. 5-0
Οι Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν εύκολα της Άιντραχτ, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει χατ τρικ και να συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο.
Το 1-0 έγινε στο 10ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Κομάν και τελείωμα από τον ¨Λέβα”.
Το 2-0 ήρθε 16 λεπτά αργότερα από ασίστ του Κίμιχ αυτή τη φορά για να κλείσει το ημίχρονο με 2-0 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 2ο μέρος για στο 60ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντάουγκλας Κόστα να σερβίρει στον Λεβαντόφσκι για να το 3-0. Στο 72ο λεπτό ήταν η σειρά του Σανέ να σκοράρει από πάσα του Σαρ για να διαμορφώσει το 4-0.  Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μουσιάλα στο 90ο λεπτό γράφοντας το τελικό 5-0.

Μάινζ – Γκλάντμπαχ 2-3
Καταπληκτικό παιχνίδι έγινε στην Opel Arena ανάμεσα στην Μάινζ και την Γκλάντμπαχ.
Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν χαμογελαστοί στο τέλος αλλά για να γίνει αυτό έπρεπε να φτάσουν σε μία μεγάλη ανατροπή.
Αν και μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Στιντλ στο 15ο λεπτό βρέθηκαν μέσα στα επόμενα 20 λεπτά να χάνουν με 2-1 με τα δύο γκολ του Ματέτα στο 23′ και στο 36′.
Η Γκλάντμπαχ δεν το έβαλε κάτω και προς το φινάλε το ματς σκόραρε αρχικά με τον Χόφμαν για το 2-2 και με τον Γκιντέρ για το 3-2 που ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Λειψία – Χέρτα 2-1
Ο Σάμπιντζερ ήταν ο “ήρωας” της Λειψίας καθώς με δικό του γκολ στο 77ο λεπτο ολοκληρώθηκε η ανατροπή για την Λειψία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Κόρντομπα από πάσα του Λουκεμπάκιο στο 8′. Η Λειψία στο 11 απάντησε με τον Ουπαμετσάνο ύστερα από ασίστ του Σέρλοθ. Όπως γράψαμε και πιο πάνω, ο Σάμπιντζερ ήταν αυτός που από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το 2-1.

Ουνιον Βερολίνου – Φράιμπουργκ 1-1
Υπόθεση δύο λεπτών ήταν το τελικό 1-1 ανέμασε στην Ουνιόν και την Φράιμπουργκ. Στο 34ο λεπτό ο Γκιουντέρ πάσαρε και ο Γκρίφο σκόραρε για να απαντήσει δύο λεπτά μετά στο 36ο, ο Κρούσε πάσαρε και ο Άντριχ σκόραρε για το 1-1.