Μάιντς – Μπόχουμ 2-0: Γενέθλια με νίκη στη μάχη της παραμονής! (highlights)

Η Μάιντς γιόρτασε τα 119 γενέθλια της, με σπουδαία νίκη απέναντι στην Μπόχουμ, στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Η Μάιντς συμπλήρωσε 119 χρόνια ζωής και ήθελε στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής να πάρει τη νίκη κόντρα στην Μπόχουμ, στη προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο, μπορεί να μην είχε αξιόλογες ευκαιρίες και για τις δύο πλευρές, καθώς αμφότερες είχαν δώσει βάρος κυρίως στην άμυνα, όμως οι γηπεδούχοι, κέρδισαν πέναλτι με τον Λι, σε μαρκάρισμα του Μπαρνάρντο στις καθυστερήσεις.

Ο Μπούρκαρντ, ήταν εύστοχος από τη λευκή βούλα και έκανε το 1-0 με το τρίτο φετινό του γκολ.

Καλύτερος ρυθμός και γενέθλια με νίκη!

Ο ρυθμός ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Μπόχουμ έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης και οι γηπεδούχοι ένα ακόμη που θα τους έφερνε πιο κοντά στη νίκη.

Ο Λι με κεφαλιά στο 72 έβγαλε ασίστ στον Μπούρκαρντ που δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Μάιντς: Τσέντερ, Κορ(61΄Βίντμερ), Φαν ντεν Μπεργκ, Χάντσε Όλσεν(61΄Γκιλαβογκί), Μουένε, Μπαρέιρο, Αμίρι, Κασί, Μπούρκαρντ(73΄Ενγκάνγκαμ), Λι(91΄Κράους), Αζόργκ(73΄Ονισίβο)

Μπόχουμ: Ρίμαν, Μπερνάρντο, Σλότερμπεργκ, Όρντετς, Μάσοβιτς(74΄Πάσλακ), Όστερχαγκε(75΄Βίτεκ), Λοσιλά, Ντάσνερ(74΄Πασιένσια), Ασάνο, Μπροζίνσκι(46΄Χ¨οφμαν)