Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 3-0: Παράσταση τίτλου με “τριάρα” (highlights)

Η Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο όχι απλά έμεινε για 31ο ματς στη σεζόν αήττητη, αλλά "σκόρπισε" την Μπάγερν με 3-0 και αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στους 5 βαθμούς.

Το ξεκίνημα ήταν αναγνωριστικό για τους 2 αντιπάλους οι οποίοι έψαχναν τα πατήματά τους. Στο 11′ ο Αντλί έκανε αδύναμο σουτ και στο 13′ ο Γκορέτσκα πλάσαρε άουτ.

Το 1-0 έκανε ο Στάνισιτς στο 18′ ο οποίος παίζει στην Λεβερκούζεν ως δανεικός από την Μπάγερν και έβαλε το πρώτο γκολ της καριέρας του με τη νέα του ομάδα. Τέλα και Βιρτς έχασαν διπλή ευκαιρία στο 23′ για να κλείσει το ημίχρονο με το σουτ του Ινκαπιέ, άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους με τον Γκριμάλντο να πλασάρει στην κλειστή γωνία για το 2-0. Ο Ισπανός είχε δοκάρι με απ ευθείας κόρνερ στο 63′, ενώ δοκάρι είχε και ο Φρίμπονγκ στο 88′.

Ο Ολλανδός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σε κενή εστία στις καθυστερήσεις γράφοντας το 3-0