Ντάρμσταντ-Μπόχουμ 1-2: Πρώτη νίκη με Ασάνο πρωταγωνιστή (highlights)

Με τον Ιάπωνα Ασάνο να σκοράρει δύο φορές, η Μπόχουμ έφτασε στην πρώτη της νίκη και μάλιστα εκτός έδρας επί της Ντάρμσταντ, στο ματς που άνοιξε τη 10η αγωνιστική στη Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με επιθετική διάθεση το παιχνίδι, είχαν δοκάρι μόλις στο 9ο λεπτό με τον Σκάρκε, αλλά η Μπόχουμ στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια κατάφερε να σκοράρει με τον Ιάπωνα Ασάνο, ο οποίος πρόλαβε Μίλερ και Σούχεν και πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία. Στο 39ο λεπτό η ομάδα του Τόμας Λετς “άγγιξε” το 0-2, αλλά ο Οστερχάγκε αστόχησε από ευνοϊκή θέση, για να έρθει η ισοφάριση για την ομάδα του Έσε, με πολύ όμορφη κεφαλιά του Νιρνμπέργκερ, μετά την κεφαλιά-πάσα από τον Πφάιφερ.

Στην επανάληψη, η Μπόχουμ αιφνιδίασε εκ νέου τους γηπεδούχους, πάλι με γκολ του Ασάνο, μετά την ασίστ του Χόφμαν και τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο 69ο λεπτό όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Λοσιγιά. Στο 84΄η Ντάρμσταντ είχε και δεύτερο δοκάρι μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Νιρνμπέργκερ.