Χόφενχαιμ – Μπόχουμ 3-2: Ολική ανατροπή και νίκη (hls)

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Μπόχουμ, η Χόφενχαϊμ κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να πάρει τη νίκη με εκτελεστή τον Νταμπούρ δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα

Τους πρώτους βαθμούς έψαχναν Χόφεναιμ και Μπόχουμ μετά την κακή εκκίνηση τους στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται πολύ νωρίς με δύο γκολ του Ζέλερ στο 10΄ και 13’.

Άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων που μείωσαν με τον Μπάουμγκαρτνερ ένα λεπτό αργότερα, ενώ στο 23΄ ο νεαρός προωθημένος αμυντικός της Χόφενχαϊμ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα (με κεφαλιά) στην εστία του Ρίμαν.

Η Χόφενχαϊμ ήταν καλύτερη, έψαξε το τρίτο γκολ και έφτασε πολύ κοντά στο 58΄ αλλά ο τερματοφύλακας της Μπόχουμ απομάκρυνε την μπάλα από την εκτέλεση πέναλτι του Κράμαριτς.

Στο 88΄ διαμορφώθηκε το τελικό 3-2 όταν από την σέντρα του Ρούντι και την κεφαλιά του Νταμπούρ (οι δύο αλλαγές της ομάδας του Μπραϊτνραιτερ) η μπάλα κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα