Ζανκτ Πάουλι-Αμβούργο 3-0: Θρίαμβος στο ντέρμπι της πόλης! (hls)

Νίκη ανάσα για την Ζανκτ Πάουλι στο αιώνιο ντέρμπι απέναντι στο πρωτοπόρο Αμβούργο με σκόρερ τους Σμιθ, Χάρτελ και Ότο και εξαιρετικό τον Σάλιακα.

Η Ζανκτ Πάουλι έψαχνε την πρώτη της νίκη μετά τα μέσα Αυγούστου απέναντι στο πρωτοπόρο και αήττητο εδώ και επτά ματς Αμβούργο. Το ντέρμπι έβαινε σε απόλυτη ισορροπία μέχρι το 28ο λεπτό όταν αποβλήθηκε ο Σόνλαου για μαρκάρισμα ω τελευταίος αμυντικός στον Αμενίντο. Στο 44΄ο Ματάνοβιτς είχε δοκάρι αλλά το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους.

Η πίεση εντάθηκε με την πάροδο του χρόνου και στο 61′ ήρθε το πρώτο γκολ από κόρνερ του Χάρτελ και κεφαλιά του Σμιθ. Στο 74′ ο Σάλιακας βρήκε ωραία τον Ιρβάιν που γύρισε τη μπάλα στο πέναλτι από όπου εκτέλεσε σωστά ο Χάρτελ για το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ότο από σέντρα του Ρίτσκα στο 89ο λεπτό.

Ο Μανώλης Σάλιακας ήταν βασικός και σε αυτό το παιχνίδι και είχε μεγάλη συμμετοχή στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού της Ζανκτ Πάουλι.