To Mαιάμι σταμάτησε τους Ρόκετς

Το Μαϊάμι επικράτησε με 101-99 του Χιούστον εντός έδρας και έβαλε τέλος στο νικηφόρο του σερί πέντε αγώνων.

Οι Χιτ είχαν σε πολύ καλή βραδιά τον Τζος Ρίτσαρντσον με 22 πόντους, επτά ασίστ και έξι ριμπάουντ, πετυχαίνοντας την τρίτη δική τους συνεχόμενη νίκη και έβδομη στις τελευταίες δέκα αναμετρήσεις.

Ο Τζέιμς Χάρντεν για άλλη μία φορά είχε πολύ καλές επιδόσεις (35 πόντοι, 12 ασίστ), ωστόσο δεν αρκούσαν για να οδηγήσουν την ομάδα του στη νίκη.

Οι Ρόκετς ήταν πίσω στο σκορ ακόμα και με οκτώ πόντους στην τελευταία περίοδο, όμως επανήλθαν στα τελευταία δευτερόλεπτα μειώνοντας στους δύο και ο Έρικ Γκόρντον είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς στους φιλοξενούμενους, όμως αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Σαν να μην έφτανε η ήττα για το Χιούστον, είδε και τον Κρις Πολ να αποχωρεί στην δεύτερη περίοδο με τραυματισμό στο μηρό.