Μπακς-Χοκς 125-91: Αφηνιασμένα τα “ελάφια”

Οι Μιλγουόκι Μπακς παρουσιάστηκαν πανέτοιμοι στο δεύτερο ματς της σειράς των τελικών της Ανατολής και συνέτριψαν 125-91 τους Ατλάντα Χοκς (1-1).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περιορίσουν τον Τράε Γιανγκ, με καλύτερη αμυντική λειτουργία, συγκριτικά με το πρώτο ματς, ενώ κατάφεραν να βγάλουν εκτός ρυθμούς και τα υπόλοιπα “γεράκια”.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους. Επίσης, ο Έλληνας παίκτης είχε εννέα ριμπάουντ, έξι ασίστ και δυο κλεψίματα σε 29,06 λεπτά συμμετοχής. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε δυο πόντους, δυο ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 9,57 λεπτά συμμετοχής. Στους 22 πόντους ο Τζρου Χόλιντεϊ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μπρουκ Λόπες σταμάτησε στους 16.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Τράε Γιανγκ σημείωσε 15 πόντους, ενώ στους δώδεκα πόντους σταμάτησε ο Ντανίλο Γκαλινάρι.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-28, 77-45, 103-63, 125-91

Οι πόντοι:

Μπακς: Τάκερ 1, Γ. Αντετοκούνμπο 25, Λόπες 16, Μίντλετον 15, Χόλιντεϊ 22, Κόναγκτον 9, Φορμπς 8, Πορτίς 8, Θ. Αντετοκούνμπο 2, Τιγκ 7, Νουόρα 3, Μπράιαντ 2, Ντιακιτέ 5, Μέριλ 2

Χοκς: Χουέρτερ 8, Κόλινς 11, Κάπελα 2, Μπογκντάνοβιτς 8, Γιανγκ 15, Χιλ 1, Ουίλιαμς 5, Γκαλινάρι 12, Οκόνγκβου 4, Ρέντις 11