Βραζιλία-Λετονία 84-104: Πέταξε για Μανίλα (highlights)

Η Λετονία νίκησε με χαρακτηριστική άνεση την Βραζιλία με 104-84 για την 2η αγωνιστική της δεύτερης φάσης των Ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ.

Οι Λετονοί με αυτή τη νίκη τσέκαραν το εισιτήριο τους για την Μανίλα και την μάχη των προημιτελικών και θ’ αντιμετωπίσουν έναν εκ των Σλοβενίας ή Γερμανίας.

Ο αγώνας ήταν μάχη μόνο στο πρώτο ημίχρονο (42-45) όταν η Βραζιλία με Καμπόκλο, Μαρσελίνιο, Ντίας και Γιάγκο έβρισκαν λύσεις στην επίθεση παραμένοντας κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Λετονία ανέβασε ρυθμούς και στις δύο άκρες του γηπέδου, με ορθολογικές επιλογές, πλουραλισμό και κορυφαίους τους Γκρατζούλις και Ντάβις Μπέρτανς άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, κρατώντας την ως το τέλος.

Η Βραζιλία άστοχη, με προβλήματα και στις δύο άκρες του γηπέδου δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Για τους νικητές κορυφαίος ο Γκρατζούλις με 24π., 3 ρ. και 3 μπλοκ, 17π ο Ζάγκερς, 14 ο Ντάβις Μπέρτανς και 12 ο Άρτουρς Κούρουκς.

Για την Βραζιλία ο Καμπόκλο είχε 20π και 7 ριμπάουντ, ο Ντίας 13 πόντους (3/4τρ.), 14 ο Γιάγκο ενώ ο Μαρσελίνιο είχε 4 πόντους και 9 ασίστ.