Νίκησε και ελπίζει ο Ολυμπιακός για την πρωτιά

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 6η συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα με 62-84 επί της Τσεντεβίτα και συνεχίζει το κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου. Με αυτή την ήττα η Τσεντεβίτα αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Τσεντεβίτα ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και πήρε ένα μικρό προβάδισμα. Στη συνέχεια όμως οι “ερυθρόλευκοι” έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν, με οδηγό τον Στράτο Περπέρογλου (11πόντους), να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +3 (18-21).

Ο Περπέρογλου συνέχισε να “πυροβολεί” και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να ανεβάζουν την διαφορά ως τους 11 πόντους (28-39). Κάπου εκεί έχασαν την συγκέντρωσή τους και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ροκάνισαν την διαφορά στους τρεις πόντους (37-40), με το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε το προβάδισμα και με τους Εϊσι Λο και Κάιλ Χάινς πρωταγωνιστές, η διαφορά πήγε +16 (48-64), με το τέλος του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Ολυμπιακός δεν άφησε σε κανέναν σημείο την Τσεντεβίτα να τον απειλήσει και έτσι πήρε τελικά τη νίκη με 62-84, οδηγόντας την Τσεντεβίτα στον αποκλείσμο από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 18-21, 37-40, 48-64, 62-84

Τσεντεβίτα (Πέτροβιτς): Ράιτ 11 (1), Σουπούτ 9 (1), Μπάμπιτς 2, Αντριτς 3, Σούτον 3 (1), Μπίλαν 6, Ιλιέφσκι 14 (2), Ζελαμπάλ 2, Νούρκιτς 4, Γκριν 6 (2), Μπάζνταριτς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 2, Αντιτς 7 (1), Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 12 (2), Σλούκας 5 (1), Πάουελ 9, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Παπανικολάου 6, Πρίντεζης 11 (1), Μάντζαρης 3 (1).