Διαβασμένη η Μπάγερν (video)

Η Μπάγερν αποδείχθηκε ιδιαίτερα διαβασμένη για το παιχνίδι με την Μπασκόνια και τελικά έφτασε στη νίκη με 77-71, μετά από ένα παιχνίδι που οι Γερμανοί μπορούσαν άνετα να το είχαν κερδίσει και με μεγαλύτερη διαφορά. Τεράστιο παιχνίδι από τον Ντέρικ Ουίλιαμς με 27 πόντους.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, μπήκαν για τα καλά στο τακτικό τους πλάνο και δεν επέτρεπαν ούτε κατά διάνοια στους Βάσκους να βρουν φάσεις στο ανοικτό γήπεδο. Τη στιγμή μάλιστα που πέρασε στο παρκέ ο Μάοντο Λο, οι Γερμανοί πήραν την πρώτη τους διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 20-11.

Η Μπασκόνια είχε ένα καλό διάστημα στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν και ο Βενσάντ Πουαριέ ξεκίνησε το προσωπικό του σόου που είχε και συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το διάστημα με πιεστική άμυνα, βρήκαν ανοικτό πεδίο και μείωσαν μέχρι τον πόντο (33-32). Η Μπάγερν αντέδρασε ωστόσο άμεσα. Ο Ουίλιαμς είχε βρει ρυθμό, οι Ισπανοί σταμάτησαν να τρέχουν και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 43-32.

Σε όλο το υπόλοιπο διάστημα οι Γερμανοί οδηγούσαν την κούρσα και οι Βάσκοι ακολουθούσαν. Ο Σενγκέλια ανέβηκε κάποια στιγμή στην επανάληψη, ο Πουαριέ ήταν σταθερά σημείο αναφοράς, αλλά οι Μπάγερν είχε το know how. Έλεγχος του ρυθμού, φοβερός Ουίλιαμς και σωστές επιλογές επέτρεψαν στην Μπασκόνια μόνο να νομίζει ότι μπορεί να χτυπήσει το ματς, καθώς όταν η διαφορά έπεσε από τους δέκα, ο χρόνος που απέμενε ήταν αήττητος εχθρός για τους φιλοξενούμενους. Ο Πουριέ με 24 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ, ρεκόρ καριέρας έκανε και ο Ουίλιαμς με τους 22.