Πρώτη η Μπαρτσελόνα, κτύπησαν Βέσελι-Ντε Κολό (hls)

Η Μπαρτσελόνα με σεμιναριακή άμυνα και 20 επιθετικά ριμπάουντς πέρασε νικηφόρα από την Πόλη με 82-73 και κλείδωσε την πρώτη θέση της τελικής κατάταξης.

Η Μπαρτσελόνα με σεμιναριακή άμυνα και 20 επιθετικά ριμπάουντς πέρασε νικηφόρα από την Πόλη με 82-73 και κλείδωσε την πρώτη θέση της τελικής κατάταξης. Οι Καταλανοί κατάφεραν μετά από ένα κλειστό παιχνίδι για 30 λεπτά να κυριαρχήσουν στην τέταρτη περίοδο και να πάρουν την 24η νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι σοκαρίστηκαν από τον τραυματισμό του Βέσελι στον αστράγαλο μετά από 4 λεπτά αγώνα ενώ λίγο πριν το τέλος του ματς έχασαν και τον Ντε Κολό που τραυματίστηκε στον γοφό.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπράουν 2, Γκούντουριτς 19, Μαχμούτογλου 3, Ο΄Κουίν 17, Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 12, Πιερ 10, Μπαρτέλ 5, Βέσελι 2, Σιπάχι, Εντι 3, Ντουβερίογλου.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 13, Βέστερμαν 9, Χάνγκα 5, Μπολμάρο, Σμιτς 4, Οριόλα 2, Αμπρ΄πινες 4, Χίγκινς 9, Κούριτς 16, Κλαβέρ 3, Μίροτιτς 12, Καλάθης 5.