Ο νόμος του ΣΕΦ… (video)

Παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 91-81.

Παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 91-81. Οι Ιταλοί για περίπου 30 λεπτά κοίταζαν στα μάτια τους “ερυθρόλευκους” και δεν τους επέτρεπαν να διατηρήσουν τη διαφορά που έχτιζαν κατά περιόδους.  Τελικά οι πρωταθλητές “ξέσπασαν” στο τέλος και έσπασαν το αήττητο της Αρμάνι…

Η επίθεση ήταν αυτή τη φορά το όπλο του Σφαιρόπουλου, με τον Γκριν και τον Μπιρτς να πραγματοποιούν το καλύτερο τους παιχνίδι με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο πρώτος πέτυχε 16 πόντους -όσους και ο Σπανούλης- ενώ ο Καναδός 12 πόντους σε 18 λεπτά. Για τους Ιταλούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιμόν με 16 πόντους, ωστόσο κορυφαίος σε απόδοση ο Ραντούλιτσα με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Σπανούλης μπήκε ζεστός στα πρώτα λεπτά και έβαλε από νωρίς τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος, ωστόσο η Μιλάνο αντέδρασε και μετέτρεψε γρήγορα το 13-4 σε 13-13. Οι οδηγίες του Σφαιρόπουλου βοήθησαν ξανά τους “ερυθρόλευκους” να “χτίσουν” μια διάφορα επτά πόντων, όμως, οι Ιταλοί είχαν και πάλι απάντηση. Ο Ραντούλιστα έκανα ζημιά κάτω από το καλάθι και ήταν ο κύριος λόγος που η Αρμάνι “επέστρεψε” ξανά στο σκορ. Τελικά το τρίποντο του Γκριν στην τελευταία επίθεση της πρώτης περιόδου έφερε τους πρωταθλητές Ελλάδος στο +6 (25-19).

Το σκηνικό το ίδιο και στη δεύτερη περίοδο. Οποτε ο Ολυμπιακός ξέφευγε στο σκορ, η ιταλική ομάδα πάντα έβρισκε τρόπο να επανέλθει. Το 30-20 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου έγινε γρήγορα 36-34 και κάπως έτσι βάδισαν οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-41).

Ο Ραντούλιτσα ήταν ο παίκτης που έκανε τη ζημιά στον Ολυμπιακό την 3η περίοδο. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού όποιον και αν είχε αντίπαλο τον νικούσε τις περισσότερες φορές, είτε από κοντά, είτε από μακριά με σουτ. Οι καλές άμυνες από Μάντζαρη και Παπανικολάου στην περιφέρεια έδωσαν στους γηπεδούχους εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και τον διατήρησε σε θέση οδηγού του σκορ. Με δύο τρίποντα του Γκριν στο τέλος της περιόδου ο Ολυμπιακός ξέφυγε με εννιά (70-61).

Ο Αμερικανός είχε πάρει… φωτιά και συνέχισε να είναι συνδεδεμένος με το καλάθι, ενώ ο Λοτζέσκι βοήθησε για να φτάσει η διαφορά στο +15 (76-61). Οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να μειώσουν και κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ σε όλο το δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου τα χάλασαν λίγο στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς το 91-76 1’30” πριν το τέλος έγινε 91-81 στο τέλος του αγώνα…

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-41, 70-61, 91-81