Νίκησε Μακάμπι και άγχος! (video)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 83-76, σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι, ξεκινώντας έτσι με το «δεξί» τις υποχρεώσεις του στο ΤΟΡ 16.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει άγχος και Μακάμπι με τους παίκτες του Ιβάνοβιτς να είναι ιδιαίτερα νευρικοί στην πρεμιέρα του ΤΟΡ 16.

Απ’ την άλλη, το συγκρότημα του Γκάι Γκούτες απέδειξε στο παρκέ ότι δεν ήρθε στην Αθήνα για τουρισμό αλλά για να πάρει τη νίκη, για την οποία πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Μπήκε «μουδιασμένος»!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως νωθρά στο παρκέ του ΟΑΚΑ με τους παίκτες του Ιβάνοβιτς να μην ακολουθούν επιθετικά την τακτική που τους είχε υποδείξει ο προπονητής τους.

Στο αμυντικό κομμάτι οι «πράσινοι» δεν μπήκαν δυνατά και στις περισσότερες ατομικές μονομαχίες έβγαιναν χαμένοι. Εκτός αυτού, οι γηπεδούχοι ήταν και αρκετά άστοχοι από τη γραμμή των 6,75 μ. καθώς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαν μόλις μία εύστοχη προσπάθεια σε πέντε.

Έτσι, το δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ των φιλοξενούμενων με το σκορ να είναι 15-19.

Τον «ξύπνησαν» τα alley oops!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί ανέβασαν στροφές και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αμυντική αδράνεια των «πρασίνων» φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους (18-32 στο 14′).

Πάργκο και Χάινς έκαναν μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό καθώς έβρισκαν εύκολους διαδρόμους προ το καλάθι είτε με ατομικές προσπάθειες είτε με ασίστ στον Τάιους, ο οποίος κάρφωσε ουκ ολίγες φορές την μπάλα στο καλάθι των γηπεδούχων.

Ωστόσο, από τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου οι παίκτες του Ιβάνοβιτς άρχισαν να συνέρχονται και να ανακάμπτουν μειώνοντας το σκορ.

Με δύο μεγάλα τρίποντα από τους Γιάνκοβιτς και Διαμαντίδη αλλά και ένα έμμεσο τρίποντο με καλάθι και φάουλ του Μπατίστα η διαφορά έπεσε γρήγορα σε μονοψήφιο νούμερο με τον Παναθηναϊκό να μειώνει ακόμα και στο καλάθι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, ένα καλάθι του Τάιους στην εκπνοή έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Ισραηλινούς με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ τους, 39-43.

Πολύ «σκληρή» για να πεθάνει!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με δύο συνεχόμενα κλεψίματα κατάφερε να κάνει ένα σερί 4-0 και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, μπαίνοντας με τον καλύτερο τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ωστόσο, οι Ισραηλινοί έδειξαν ότι δεν θα τα παρατούσαν τόσο εύκολα και πως ήρθαν στην Αθήνα για να πάρουν τη νίκη. Ο Λίνχαρτ έκανε το παιχνίδι της ζωής του καθώς από εκεί που ο μέσος όρος του ήταν στους τρεις πόντους κόντρα στον Παναθηναϊκό σημείωσε 18 πόντους με 4/6 τρίποντα και 3/3 τρίποντα, πραγματοποιώντας ρεκόρ καριέρας την Ευρωλίγκα.

Εκτός αυτού, μεγάλη ζημιά έκανε και ο Ράντλ, ο οποίος πέτυχε με τη σειρά του και αυτός 18 πόντους ενώ ο Τζέρεμι Πάργκο με αρκετές ατομικές ενέργειες κατάφερε να φτάσει τους οκτώ πόντους αλλά η μεγάλη συνεισφορά του ήταν στις ασίστ, μοιράζοντας εννιά στους συμπαίκτες του.

Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τέσσερις πόντους (60-64).

Με το «δεξί» στο ΤΟΡ 16!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο πραγματοποιήθηκε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, διαφήμιση του αθλήματος με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Η παρουσία των Γκιστ και Σλότερ ήταν καταλυτική στην τελευταία περίοδο καθώς οι δύο Αμερικανοί έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ, με τον πρώτο να παίρνει τόσο σημαντικά ριμπάουντ και να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια ενώ ο δεύτερος ήταν «καυτός» έχοντας συνολικά δώδεκα πόντους με 3/6 δίποντα και 1/1 τρίποντα.

Ο Γκιστ τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, έχοντας ½ δίποντα, 1/1 τρίποντα, 10/12 βολές αλλά και έξι ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε ουσιαστικά να «καθαρίσει» το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά αφού στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Διαμαντίδης με ένα τρομερό δίποντο ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (80-75) τελειώνοντας την υπόθεση νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Μπατίστα, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι σημειώνοντας συνολικά 16 πόντους με το τελικό σκορ να είναι 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 15 (1), Μπατίστα 16, Μπλουμς.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 8, Χάινς 9 (2), Ράντλ 18, Λίνχαρτ 18 (3), Τάιους 14, Κόεν, Οχαγιόν 7 (1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης

Live Blog LIVE: Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ