«Τρένο» η ΤΣΣΚΑ (video)

Ύστερα από ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε 60 πόντους, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε εύκολα με 97-79 της Τσεντεβίτα στη Ρωσία, πέτυχε την όγδοη νίκη της σε ισάριθμα ματς και παρέμεινε μόνη πρώτη στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στους Κροάτες ήταν οι Σόνι Ουίμς (14 π., 7 ριμπ., 6 ασίστ) και Νάντο Ντε Κολό (14 π., 3 ασίστ), ενώ από 13 πρόσθεσαν Κάουν, Βοροντσέβιτς και Φριτζόν. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πίλεπιτς με 23 πόντους, ενώ σε ρηχά νερά κινήθηκε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Ρόκο Λένι Ούκιτς (4 π., 3 ασίστ).

Η ΤΣΣΚΑ με εξαίρεση το πρώτο τρίλεπτο του ματς, όπου η Τσεντεβίτα προέβαλε αντίσταση (13-7), επέβαλλε τον ρυθμό της, βρήκε εύκολους πόντους στην επίθεση από τους Ουίμς και Βοροντσέβιτς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 32-18. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι Κροάτες έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον «τρελό» ρυθμό των γηπεδούχων και όσο περνούσαν τα λεπτά η διαφορά διευρυνόταν (44-24). Εν τέλει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Μοσχοβίτες στο +26 (60-34).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, όπως ήταν φυσικό κατέβασε… ταχύτητα, ωστόσο διατηρούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (64-40) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +21 (74-53). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 97-79.

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 60-34, 74-53, 97-79.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 14 (2), Φριτζόν 13 (3), Νίκολς 6 (2), Τζάκσον 2, Κορόμπκοφ 5 (1), Ουίμς 14 (2), Στρέμπκοφ 5 (1), Βοροντσέβιτς 13 (3), Καούν 13, Χάινς 12, Αστάπκοβιτς.

Τσεντεβίτα (Γιάσμιν Ρέπεσα): Μάζαλιν, Ζούμπτσιτς 14 (1), Ράμλζακ, Πίλεπιτς 23 (5), Μπάμπιτς 3 (1), Αντ. Ντέλας 2, Ζγκάνετς, Μπιλάν 10, Μ. Ντέλας 11 (1), Γκόρντιτς 4, Ούκιτς 4, Αράποβιτς 8.