Βίρτους – Μονακό 78-81: Πρόσω ολοταχώς για την τετράδα οι Μονεγάσκοι (highlights)

Η Μονακό σταμάτησε το σερί των 11 συνεχόμενων εντός έδρας νικών της Βίρτους χάρη στους απολαυστικούς Λόιντ (24π) και Τζέιμς (21π). Αστόχησε αυτή τη φορά στο νικητήριο σουτ ο Ίφε Λούντμπεργκ.

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Μονακό στο “καμίνι” της Μπολόνια και έκανε ένα ακόμη βήμα προς την τετράδα “πιάνοντας” τον Παναθηναϊκό και την Βίρτους στο 16-10. Οι Μονεγάσκοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο (35-45) και άντεξαν την… συνηθισμένη αντεπίθεση της Βίρτους στο δεύτερο μέρος.

Το ματς κρίθηκε εν τέλει στις λεπτομέρειες. Η Βίρτους προηγήθηκε 78-77 με 2/2 βολές του Σενγκέλια στα 1:45, ο Λόιντ απάντησε με τον ίδιο τρόπο κερδίζοντας και το 5ο φάουλ του Γεωργιανού στα 1:03 (78-79). Ο Λούντμπεργκ αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπράουν πήρε το ριμπάουντ και με 1/2 βολές έγραψε το 78-80 στα 8 δευτερόλεπτα.

Η Βίρτους είχε μια τελευταία ευκαιρία μετά το τάιμ άουτ του Μπάνκι, ο Λούντμπεργκ προσπάθησε να γίνει ξανά ήρωας αλλά αστόχησε προκαλώντας και τον εκνευρισμό του Μπελινέλι, ο οποίος ως εκείνο το σημείο είχε 21 πόντους με 5/9 τρίποντα.