«Καθάρισε» ο Τεόντοσιτς (video)

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε δύσκολα 76-72 της Τσεντεβίτα και πανηγύρισε την τρίτη νίκη της στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Ο Σέρβος γκαρντ των Ρώσων αν και για 30 λεπτά ήταν αρκετά άστοχος, με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα στην τελευταία περίοδο «καθάρισε» τη νίκη για την ομάδα του. Πέραν του Τεόντοσιτς πάντως, εξαιρετικό ματς έκανε και ο Νάντο Ντε Κολό με 14 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νεμάνια Γκόρντιτς με 21 πόντους και τρεις ασίστ, ενώ θετική ήταν η παρουσία του Ρόκο Λένι Ούκιτς με 13 πόντους και δύο ασίστ.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, το οποίο βρήκε την Τσεντεβίτα στο +3 (39-36), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας, όμως δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση.

Πέραν των Ντε Κολό και Βοροντσέβιτς, οι περισσότεροι παίκτες της ρωσικής ομάδας έμοιαζαν εκτός παιχνιδιού, την ώρα που οι γηπεδούχοι στηρίζονταν επιθετικά μόνο στον Νεμάνια Γκόντριτς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο  ανέλαβε δράση ο Μίλος Τεόντοσιτς που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αρκετά άστοχος και με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα έφερε τη διαφορά στους 13 πόντους (57-70) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε και ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη για την ΤΣΣΚΑ, η οποία ήρθε με το τελικό 72-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 49-53, 72-76

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ: Μαζάλιν 1, Ράμλιακ 7, Πίλεπιτς 5, Μπάμπιτς 5, Α. Ντέλας 3, Ζγκάνετς 6, Μπίλαν 10, Μ. Ντέλας 1, Γκόρντιτς 21, Ούκιτς 13

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 14, Τεόντοσιτς 14, Φριτζόν 5, Νίκολς 7, Τζάκσον 3, Ουίμς 13, Βοροντσέβιτς 10, Καούν 6, Χάινς 4