Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μ. 77-67: Πρώτο βήμα για τους “μπλαουγκράνα” (hls)

Με το... δεξί μπήκε η Μπαρτσελόνα στα playoffs της Euroleague, καθώς επικράτησε 77-67 της Μπάγερν Μονάχου στο "Παλάου Μπλαουγκράνα".

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, όπου οι Βαυαροί προέβαλαν αντίσταση στηριζόμενοι στο μακρινό τους σουτ, κυριάρχησαν απόλυτα και κατάφεραν να κάνουν με άνεση, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, το πρώτο βήμα για πρόκριση στο Final-4.

“Όπλο” των Καταλανών η εξαιρετική κατά διαστήματα άμυνα τους. Χαρακτηριστικό είναι πως στη δεύτερη περίοδο κράτησαν τη Μπάγερν στους 11 πόντους και ήταν το σημείο όπου έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα

Πρώτος σκόρερ των “μπλαουγκράνα” ήταν ο Μπράντον Ντέιβις με 19 πόντους και ακολούθησαν ο Μίροτιτς με 12 (4/11 σουτ) και ο Λαπροβίτολα με 11. Από την άλλη πλευρά, πάλεψε ο Λούτσιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων σε δύο ημέρες (21/4) και πάλι στο “Παλάου Μπλαουγκράνα”.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-33, 62-51, 77-67.