Βιλερμπάν – Μπάγερν 68-77: Βαυαρική επέλαση στο “Αστρομπάλ”

Με... αφύσικη ευστοχία κοντά και μακριά από το καλάθι, η Μπάγερν πέρασε "αέρα" από τη Λιό με κυρίαρχο τον Όγκι Ρούμπιτ.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι επέβαλλε τον ρυθμό της από το πρώτο ημίχρονο μέσω της άμυνα της, η οποία περιόρισε τους Γάλλους μόλις στους 29 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (13 στην δεύτερη περίοδο) και πήρε άνετο προβάδισμα 16 πόντων στην ανάπαυλα, 29-45.

Με τον Οκόμπο να μην μπορεί να βρει τον τρόπο να σκοράρει η ομάδα του Τι-Τζέι Πάρκερ έμεινε σε πανομοιότυπη συγκομιδή και στην τρίτη περίοδο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 και το παιχνίδι είχε ουσιαστικά λάβει τέλος από νωρίς.

Έτσι οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 10-11 χτυπώντας πια την πόρτα της οκτάδας, ενώ η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 9-12.

Για τους νικητές ο Ρούμπιτ ήταν καταπληκτικός με 17 πόντους, 8/11 σουτ και 10 ριμπάουντ, με τους Ομπστ (10π, 2/5 τρίποντα) και Γιάραμαζ (11π, 3/4 τρίποντα) να σιγοντάρουν. Συνολικά η Μπάγερν τελείωσε τον αγώνα με 70% στα δίποντα (21/30) και 47.8% στα τρίποντα (11/23), ενώ σούταρε μόλις 2/2 βολές!

Για την Βιλερμπάν διασώθηκαν οι Τζόουνς (14π, 6ας), Φαλ (14π, 5ρ) και Γκιστ (10π).