Άνετη νίκη για τη Φενέρ (video)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στο αδύναμο Μιλάνο, επικρατώντας στην Κωνσταντινούπολη με 89-70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να στηρίζονται στον Σλούκα, ο οποίος πέτυχε 7 πόντους όντας αλάνθαστος, και τους Ιταλούς στον Μίτσοβ αλλά και στο γεγονός πως κατέβασαν 6 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ δεν υπέπεσαν σε λάθος, η Φενέρ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 23-20.

Ωστόσο η δεύτερη ήταν μια διαφορετική επίθεση, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν πολύ επιθετικοί στην άμυνα, δεν άφησαν εύκολα σουτ στους Μιλανέζους, ενώ στην επίθεση βρήκαν ρυθμό, με τον Νάναλι να επιστρέφει ύστερα από 6 εβδομάδες και να συνδράμει αποφασιστικά στο επιθετικό κομμάτι, οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν επιμέρους σκορ 25-13, έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +15, 48-33.

Με ένα σερί 6-0 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Αρμάνι έδειξε κάποια σημάδια αντίδρασης, ωστόσο ήταν παροδικά, αφού αμέσως η Φενέρ βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση και με σταθερή αξία τον Σλούκα, καθώς και τον ανεβασμένο Τόμσον, μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 17 πόντων, 65-48.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε να προηγείται ακόμη και με 23 πόντους, 84-61, ο Σέρβος κόουτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες, είναι χαρακτηριστικό πως στο τέλος η Φενέρ είχε 4 Τούρκους στο παρκέ, σε ένα ματς το οποίο είχε ως τελικό σκορ το 89-70 για την τουρκική ομάδα.

Κορυφαίος ο Σλούκας, με 13 πόντους και 6 ασίστ (αστόχησε μόνο σε ένα δίποντο), 15 οι πόντοι του Τόμσον, από 11 Νάναλι και Γουαναμέικερ.

Από τους ηττημένους μόνο ο Μίτσοβ πάλευε με 19 πόντους, 11 προσέθεσε ο Κουζμίνσκας, ο Πιανιτζάνι δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Θίοντορ, καθώς και τους διεθνείς Πάσκολο κι Αμπάς, ενώ από τη Φενέρ έλειπαν οι Ντίξον, Μαχμούτογλου, που έχουν υποχρεώσεις με την εθνική Τουρκίας.

Δεκάλεπτα: 23-20, 25-13, 17-15, 24-22.

Τέλη Δεκαλέπτων: 23-20, 48-33, 65-48, 89-70.