Πάρτι της Ζαλγκίρις από τα 6,75 (video)

Σουτάροντας με πολύ μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 η Ζαλγκίρις έκαμψε την αντίσταση της Μπάμπεργκ 91-81 σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα.

Σουτάροντας με πολύ μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 η Ζαλγκίρις έκαμψε την αντίσταση της Μπάμπεργκ 91-81 σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα. Οι Λιθουανοί είχαν το εντυπωσιακό 14/29 στα σουτ 3πόντων με τον Τζάστιν Ντέντμοντ να σημειώνει 24 πόντους με 6/6 τρίποντα και ουσιαστικά να ηγείται της αντεπίθεσης που εξαπέλυσε η Ζαλγκίρις στο δεύτερο ημίχρονο του ματς
Οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 23-16 και στο 16′ 39-26. Οι Γερμανοί όμως έτρεξαν ένα σερί 13-0 μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το ματς στα ίσια (39-39).

Το τρίτο δεκάλεπτο πραγματικά ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τους Λιθουανούς να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 30-15 μπήκαν στην τελική ευθεία με την διαφορά στο +15(69-54).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ με επιθετική αιχμή τους Σμιθ(18 πόντους) και Σάντερς (18 πόντους), έκανε την αντεπίθεση της όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει αρχικά στους 10 (73-63) και στη συνέχεια στους 6(80-74), όμως μέχρι εκεί καθώς στο τέλος οι Λιθουανοί είχαν λύσεις και έφτασαν στην νίκη με 91-81.

Εκτός του Ντέντμοντ, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Γιαβτόκας με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Λιπκεβίτσιους με 12 πόντους και ο Λαβρίνοβιτς με 11 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 39-39, 69-54, 91-81

Zαλγκίρις: Λιπκεβίτσιους 12 (2), Πόσιους 9 (2), Ντέντμον 24 (6), Γιανκούνας 8 (9ριμπ.), Γιαβτόκας 12 (9ριμπ), Βένε 2, Γιασικεβίτσιους 3 (1), Κ. Λαβρίνοβιτς 11 (1), Κλιμαβίτσιους 4, Μίλακνις 6 (2), Κούπσας, Τσιζάουσκας

Μπάμπεργκ: Γκαβέλ 9 (1), Ράιτ 10, Σάντερς 18 (2), Ζίρμπες 5, Μάρκοτα, Τζέικομπσεν 3(1), Φορντ 10 (1), Σμιθ 18 (4), Γκόλντσμπερι 6 (2), Νόιμαν 2, Τάντα