Με ψηλά το κεφάλι ο Πανιώνιος

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Πανιώνιος το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του. Οι «κυανέρυθροι» πέρασαν με 85-84 από την έδρα της Ζιέλονα Γκόλα, σε έναν βαθμολογικά αδιάφορο αγώνα

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Πανιώνιος το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του. Οι «κυανέρυθροι» πέρασαν με 85-84 από την έδρα της Ζιέλονα Γκόλα, σε έναν βαθμολογικά αδιάφορο αγώνα και με απολογισμό 2 νίκες και 4 ήττες κατέλαβαν την τελευταία θέση του 6ου ομίλου. Στον αντίποδα, οι Πολωνοί δεν επηρεάστηκαν από την αποτυχία, καθώς είχαν εξασφαλισμένη την πρόκριση.

Λόγω της μη κρισιμότητας της αναμέτρησης οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς δυνατές άμυνες, από τα πρώτα λεπτά. Η σκυτάλη της πρωτοπορίας στο σκορ άλλαξε πολλές φορές χέρια με τον Πανιώνιο, πάντως, να κόβει πρώτος το… νήμα του τερματισμού στα πρώτα δύο δεκάλεπτα (26-24 και 46-44).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι τρίποντες «βόμβες» από Παππά, Γιάνκοβιτς και Μπατή έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στους «κυανέρυθρους» προκειμένου να κλείσουν το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (77-66). Ωστόσο, η αδυναμία του Πανιωνίου στην «αναχαίτιση» του Χοτζ έδωσε την ευκαιρία στον Αμερικανό φόργουορντ να πρωτοστατήσει στο επιμέρους σκορ 18-8 της Ζιέλονα Γκόρα στον… επίλογο του αγώνα, με το οποίο μείωσε σε 84-85. Ο Σρόκα προσπάθησε στην εκπνοή να πετύχει το νικητήριο καλάθι, αλλά ο Γιάνκοβιτς τον φιλοδώρησε με αποφασιστική… τάπα, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να φύγει νικητής από την Πολωνία.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-46, 66-77, 84-85

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταουρίνο (Ιταλία), Οζολς (Λετονία), Σάρο (Σουηδία)

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Μιχαϊλο Ουβαλιν): Τζόουνς 12, Στέβιτς 11, Μάτσζακ, Λάπετα 4, Χάνας 9, Χόσλει 14, Χοτζ 24 (4), Τσεσνάουσκις 8, Σρόκα
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 7 (1), Μοτσενίγος, Αθηναίου 2, Αθανασούλας, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 7 (1), Καββαδάς 8, Παππάς 21 (1), Ντραγκίτσεβιτς 8, Μπούκερ 20