Μπουντούσνοστ-Τουρκ Τέλεκομ 73-96: Ουάλας και Ίνοχ «υπέγραψαν» την τρίτη νίκη και τετραπλή ισοβαθμία (highlights)

Double-double από τον Ίνοχ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ ο Ουάλας με 22 πόντους.

Η Τούρκ Τέλεκομ Άνκαρα πέτυχε την τρίτη νίκη της στην 11η αγωνιστική του Εurocup, στην Ποντγκόριτσα και κόντρα στην Μπουντούσνοστ (96-73), προκαλώντας τετραπλή ισοβαθμία στον 2ο ΄όμιλο, μαζί με τον Άρη, την Τρέντο, την Λιετκαμπέλις και την ομάδα του Μαυροβουνίου.

Η Μπουντούσνοστ προηγήθηκε 13-7 και 15-9, αλλά τον αρχικό ενθουσιασμό της διαδέχτηκε επιθετική αφλογιστία, την οποία εκμεταλλεύτηκε η τουρκική ομάδα και με σερί 0-9 προηγήθηκε 15-20. Η τουρκική ομάδα δεν απώλεσε το εύθραστο προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, λόγω της αποτελεσματικής άμυνας και του επιθετικού πλουραλισμού, ενώ στην 3η περίοδο, έκανε την διαφορά στο επιμέρους σκορ (15-27), γιατί οι παίκτες του Ζάκελι, “χάλασαν” τα ποσοστά ευστοχίας τους στα δίποντα, δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με… “τάμα” και μόνο ο Μακ Κίνλει Ράιτ απέμεινε να απειλεί αξιόπιστα το καλάθι της Τούρκ. Ακόμα και η συνεισφορά του Πέταρ Πόποβιτς στην συγκομιδή πόντων, ωχριούσε στους 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων που είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Δεκάλεπτα: 21-22, 37-39, 52-66, 73-96